Chlorid hořečnatý jako ekologická a levná alternativa k posypové soli

20. 8. 2020
( https://www.distripark.cz/www/rsobrazky/velke/zima.jpg )
Při použití obyčejné posypové soli je důležité si pamatovat vliv chemických látek nejen na samotný povrch, ale i na jeho bezprostřední okolí. Bohužel na našich silnicích, chodnících, parkovištích atd., stále vládne použití posypové soli (chloridu sodného) jako široce používaný odmrazovací prostředek.

Jak se zbavit sněhu a ledu levně?

Posypová sůl je o něco levnější než chlorid hořečnatý. Avšak abychom efektivně odstranili sníh a led ze 100 m2, musíme použít asi 18,3 až 20,5 kg soli. Pokud použijeme chlorid hořečnatý, tak je to pouze 0,8 až 2,5 kg na 100m2. Kromě toho posypová sůl funguje pouze do -5°C až -10°C. Takže použití pod těmito teplotami je skoro neúčinné. Posypová sůl se s ledem pouze změní na vlhký sníh a slanou vodu. Zatímco chlorid hořečnatý nejen absorbuje vodu a mění jej na roztok, ale také váže vodu a vytváří teplo, tj. ohřívá bezprostřední okolí a tím aktivně rozpouští sníh a led. Při teplotě do -25°C funguje rozpouštění sněhu a ledu velmi dobře.

Vliv posypové soli na životní prostředí

Silniční posypová sůl (chlorid sodný), která se používá ve velkém množství, ničí naši zimní obuv, pneumatiky u automobilů a zrychluje korozi u aut. Ve velkém množství se také dostává do půdy, kde může způsobit efekt fyziologického sucha.

Jak chránit rostliny proti fenoménu zimního fyziologického sucha?

Nejefektivnějším řešením problému je vzdát se tradiční posypové soli a vyměnit jej za chlorid hořečnatý, který je účinnější než tradiční posypová sůl. Do přírody se ho dostane méně a z toho důvodu je nižší environmentální tlak. Menší množství látky nevede k efektu fyziologického sucha. Sam o sobě v nadměrném množství v půdě je chlorid hořečnatý trochu škodlivý, ale v menších dávkách je žádoucím zdrojem mikroživin, a jako takový se v zemědělství používá jako hnojivo. Chlorid hořečnatý navíc nepoškozuje boty, nepřispívá ke korozi vozidel a hlavně nedráždí tlapky našich čtyřnohých mazlíčků.

Shrnutí

Použitím chloridu hořečnatého nejen ušetříte peníze, ale také nevystavujete zeleň, kolemjdoucí a vozidla nežádoucím vlivům. V tomto případě ekonomika jde ruku v ruce s ekologií. Vyměňte tradiční sůl za ekologickou posypovou sůl - chlorid hořečnatý!


Chlorid hořečnatý (25 kg - 1 000 kg) snadno koupíte přes náš e-shop distripark.cz.
Pokud nakupujete na firmu, tak využijte sekci pro B2B. Po zaregistrování dostáváte velkoobchodní ceny!


Alternativa k chloridu hořečnatému je chlorid vápenatý.

*Tento článek má výlučně informativní charakter. Poskytnuté doporučení, zejména u použití produktů, je jen ukázkové a nezávazně informuje o vlastnostech a možnostech používání. Proto byste před použitím produktu měli vyhledat odborníka, zda je toto specifické použití bezpečné a odůvodněné. Nezodpovídáme za použití navrhovaných řešení, a to ani ve velmi podobných situacích.