Povrch pro jízdu na koni - Jak ho správně připravit v zimě?

20. 8. 2020
( https://www.distripark.cz/www/rsobrazky/velke/kun.jpg )
Vhodný povrch na jízdárně, stájích a padoku je základ pro bezpečnou jízdu na koni. Povrch nesmí v zimě zamrznout, jinak by mohlo dojít k uklouznutí zvířete a takové uklouznutí může způsobit vážné zranění zvířete i jezdce. Také pád z koně nepatří k bezpečným a příjemným pádům, zvláště když sedí na koni dítě nebo začínající jezdec.

Povrch určený k jízdě na koni nesmí být prašný, jelikož prach ve vzduchu podstatně snižuje veškerou radost z jízdy. Prach může způsobit kašel a vyvolat alergickou reakci. Kromě toho se usazuje na oblečení jezdců a trenérů, které se špatně čistí. Také čištění koně a postroje po takové prašné jízdě" vyžaduje mnohem větší úsilí. Prach ve vzduchu může zvýšit podráždění i toho nejmírnějšího koně. „Kůň je jako člověk", a pokud mu do očí nebo do plic vlétné prach, může zpanikařit a zapříčinit nehodu. Povrch na jízdárně a padoku musí být příjemný koňským kopýtům. Nemůže je ničit ani jim ublížit a nesmí být také jakkoli toxický pro životní prostředí.

Získání kvalitního povrchu pro jízdu na koni není snadné, a proto se jako pomocník nabízí chemická látka
chlorid hořečnatý - MgCl2 neboli magneziová sůl.

Chlorid hořečnatý dokáže velmi rychle rozmrazit led. Výsledný roztok nemrzne ani při -25 ° C. Netvoří se ledové vločky, které na jaře mohou vést k zabahnění jízdárny. Ve vnitřních arénách účinek trvá několik měsíců. Na venkovních jízdárnách musí být posyp opakován po dešti.
Informace o produktu:

 • Chlorid hořečnatý snižuje prašnost na mnoho týdnů až měsíců. Na venkovních jízdárnách po silných deštích se doporučuje dodatečný posyp.
 • Chlorid hořečnatý absorbuje prach a tímto se zabrání zamrznutí vnitřních arén a venkovních výběhů.
 • Abyste dosáhli nejlepších výsledků a zabránili zamrznutí, měli byste aplikovat chlorid hořečnatý v říjnu/listopadu, nejpozději v prosinci na nezamrzlý povrch.

 • Chlorid hořečnatý se přidává do písku v následujícím množství:

  Jezdecká aréna: 300 - 700 g/m2
  Venkovní výběh: 500 g/m2

  1 pytel vystačí na cca 83 m2 v jezdecké hale a asi 50 metrů čtverečních ve venkovním prostoru.

  Mějte prosím na paměti, že všechny informace jsou pouze orientační a mohou se lišit i v závislosti na podnebních podmínkách.

  Tímto se změkčí půda, naváže na sebe pyl a prach, pohltí vodu a vysuší povrch jízdárny. Zároveň se nezničí kopyta a je nezávadný k životnímu prostředí. Je i velmi důležitý v zimě, kdy chlorid hořečnatý vytváří velké množství tepla a aktivně rozmrazí zmrzlý povrch v jízdárně. Díky hygroskopickým vlastnostem chlorid hořečnatý absorbuje vlhkost. V hale působí několik měsíců, na nekrytém prostoru je nutné chlorid hořečnatý po dešti znovu aplikovat.

  Chlorid hořečnatý je tou nejlepší odpovědí na všechny problémy s povrchem jak na krytých, tak i nekrytých jízdárnách.

  Chlorid hořečnatý si můžete koupit ve 25kg pytlích na polopaletě 300 kg, či na paletě 1 000 kg.
  Jednoduše objednáte online na e-shopu distripark.cz a kurýr vše doveze na vaši adresu. Možnost osobního odběru z našeho skladu v Horní Suché u Havířova.


  V nabídce nabízíme i křemičtý písek, který si můžete objednat ZDE. Vhodnou alternativou k chlorid hořečnatému je chlorid vápenatý.

  *Tento článek má výlučně informativní charakter. Poskytnuté doporučení, zejména u použití produktů, je jen ukázkové a nezávazně informuje o vlastnostech a možnostech používání. Proto byste před použitím produktu měli vyhledat odborníka, zda je toto specifické použití bezpečné a odůvodněné. Nezodpovídáme za použití navrhovaných řešení, a to ani ve velmi podobných situacích.